Багато хто знає, що безліч відтінків меду здатні здивувати. Цей продукт буває як прозоро-жовтим, так і золотистим, або зовсім темно-коричневим. Але на прилавках іноді зустрічається і мед темний-темний, майже чорний. Що це за продукт, і чому він має такий колір?

Як виходить найтемніший мед

Фахівці стверджують, що чорний мед буває кількох видів. Перший називають падевим. Його виробляють у періоди сильної посухи. У таких умовах квіти перестають виділяти нектар і починають в'янути. Для того щоб заповнити свої стільники, бджолам доводиться збирати не сам нектар, а залишки солодких речовин на хвої або листі.

Якщо речовини, зібрані бджолами, мають тільки рослинне походження, їх прийнято називати "медвяною росою". Однак якщо в такому меді є сліди діяльності живих істот, наприклад, попелиці, то така речовина зветься паддю. Але медяна роса в чистому вигляді практично не зустрічається, тому в більшості випадків мед називатиметься падевим. Він відрізняється практично повною відсутністю аромату та насиченим темним кольором.

Другий вид чорного меду - кминовий, коли його ще називають єгипетським, адже збирають його неподалік берегів Нілу. Бджоли приносять нектар із квіток кмину, це й позначається на кольорі меду.

Чим корисний чорний мед

Якщо розглядати продукт з погляду користі, то явним переможцем буде кминовий вид. Він високо цінується саме за цілющі властивості. Через велику кількість корисних мікроелементів його частіше навіть відносять до ліків, ніж до солодощів.

Справа в тому, що сам кмин, з якого бджоли приносять нектар, вражає своїми цілющими властивостями. Вважається, що ця рослина здатна подолати хвороботворну мікрофлору, зміцнити імунітет, а також покращити мозкову активність. Його часто використовують як для боротьби з вірусами, так і під час лікування депресії. Крім цього, медом просочують пов'язки, які потім прикладають до ран.

Інше ставлення до падевого меду. Бджолярі ставляться до нього як до вторинного продукту. Він не дуже цінується, але все одно вартий уваги через ті ж лікувальні властивості. Найбільше він стане в нагоді людям з анемією, оскільки сповнений заліза. Цікаво, що саме чорний мед із паді дуже складно підробити. Якщо додавати до нього якісь домішки, він моментально втрачає текстуру.

Залишити коментар

Ваш email не публікується.