Чи хотіли б ви спробувати шоколад, який вихваляли ще стародавні майя? А банан, із якого виготовляють пиво? Сьогодні ми розповімо вам про рідкісні продукти із дивовижною історією.

Мурнонг

До колонізації мурнонг, також відомий як ямова маргаритка, був важливим інгредієнтом у раціоні багатьох аборигенних племен на території нинішньої південно-східної Австралії. Цей підземний корінь, схожий на редьку, удосталь ріс на трав'янистих схилах, часто покриваючи їх густими полями жовтих квітів, що нагадували кульбаби. Соковитий та поживний мурнонг цілий рік давав їжу аборигенам, які їли його як у сирому, так і у приготовленому вигляді протягом багатьох років. Сьогодні мурнонг повільно повертається через громадські сади аборигенів до знаменитих австралійських ресторанів.

Червоний горох гічі

Атлантичні прибережні райони американського півдня, включаючи десятки бар'єрних морських островів, таких як Сапело, є домом для народу Гула (або гічі), нащадків жителів Західної та Центральної Африки, які були привезені для роботи на місцевих плантаціях. Колишні раби змогли зберегти багато своїх традицій. Наприклад, вирощування рису, важливим компонентом якого є червоний горох гічі – культура, яка додає азот назад у ґрунт між посадками. Ця маленька бобова реліквія рубінового кольору має не лише багату історію, а й дивовижний смак.

Кайінджа

Існує одомашнена група бананів Східно-Африканського нагір'я, кожен сорт з якої відіграє свою культурну та кулінарну роль. Одним з них, зокрема, є кайінджа, універсальний банан, який вирощується в центральній частині Уганди, який використовується для приготування соків та пива. Його також застосовують у традиційних шлюбних церемоніях, коли наречений підносить сім'ї нареченої пиво Kayinja, яке він зварив сам.

Салер

Салер – це вид сиру із сирого молока рідкісних корів. Виробляється тільки у високогірних ізольованих районах південної та центральної частини французького регіону Овернь. Сир виготовляється з молока корів породи салерс, гірських жителів, населення яких помітно скоротилася останніми роками. На сьогоднішній день близько 10 виробників все ще використовують цю породу великої рогатої худоби. У них прийнято дуже суворий протокол випасу, корів випускають на пасовища з 15 квітня по 15 листопада щорічно.

Кріолло

Вершковий, солодкий і дуже ароматний кріолло - вишуканий високоякісний сорт какао, який давні майя вважали за їжу богів. З нього виробляють рідкісний у світі вид шоколаду, на частку якого припадає менше 5%. У ньому відсутня гіркота. Вирощувати його досить складно.

Дерево кріолло росте і культивується тільки в тропічних лісах Центральної та Південної Америки, де клімат вологий, а температура коливається від 65 до 90 градусів за Фаренгейтом. Сюди входять райони Венесуели, де ростуть боби кріолло.

Залишити коментар

Ваш email не публікується.