Гадаєте, що ви фуді-гуру зі здорового харчування та знаєте про велнес усе? Тоді що ви скажете про синій рис? І поки одні починають писати, що це штучний барвник, колір зовсім неприродній, ми розкажемо, чому синій рис вже став новим здоровим фуд-трендом.  

Синій - новий білий

Синій рис - це не нова вигадка маркетологів. Рис кольору аквамарину є одною з традиційних страв у Таїланді та Малайзії. Такого цікавого відтінку злак набуває завдяки додаванню особливої квітки, а не хімічних домішок, як, скоріше за все, ви спершу думали. 

Кліторія трійчаста, більше відома як анчан, має декілька поетичних назв - блакитний горох, метеликовий горох або ж азійські голубині крила. Ці назви у повній мірі відображають головну властивість рослини - квітки найчастіше засушують та використовують як природній фарбник. 
Сам анчан не має яскраво вираженого смаку, але має заспокійливу дію. Антиоксиданти в його складі впливають на запальні процеси, покращують метаболізм та загалом допоможуть трохи оговтатись від стресу. До того ж, сама їжа, пофарбована у синій, є  непоганим прикладом кольоротерапії у дії.

Краса вдома

Все, що вам треба для синього рису вдома - рис, вода та кліторія. І якщо рис сорту Жасмін можна знайти у будь-якому магазині,  то потрібний барвник шукати в Україні майже так само важко, як і квіт папороті. Втім, якщо ви згодні трішки зачекати з доставкою, то запросто замовите на iHerb все без зайвих турбот. До слова, в англомовних джерелах шукайте товар, як Butterfly Pea Tea. 

Тож коли всі три інгредієнти будуть у вас, треба всього лише відварити рис як завше, додавши в киплячу воду достатню кількість квітів кліторії. В окропі квітки найкраще віддають колір. 

Окрім рису, за допомогою кліторії можна й трошки побешкетувати з їжею. Наприклад, спробувати змінити колір звичайного чорного чаю з лимоном на рожевий. Такі собі уроки хімії та колористики в домашніх умовах. 

З чим поєднати (для смаку та красивих фото)?

Звісно, почніть дегустацію синього рису з насі-керабу. Це традиційна страва в Малайзії, де синій рис подають із салатом та хрусткими чіпсами, а також курячими шашличками, рибою або ж солоним омлетом для більшої насиченості страви. Головна особливість цього наїдку - рис тут не гарнір, а король страви.

Інша азійська страва, у якій синій рис змінює правила гри - це карі. Із ним страва набуває нових цікавих відтінків смаку. Блакитних горох підкреслює пікантну гостроту спеції. Тільки готуйте рис окремо, аби помаранчевий колір карі не поєднався із синім (просто повірте).

Якщо ж ви не надто великий експериментатор та не дуже вподобали специфічність азійської їжі, зробіть із синього рису рисовий пудинг. Таке собі осучаснення класичного рецепту, де всі інгредієнти прості та звичні у наших широтах.

Залишити коментар

Ваш email не публікується.