Ми повинні подякувати індіанцям майя за те, що вони подарували нам одне з улюблених задоволень - шоколад. Археологи вважають, що шоколад, або чоколатль, як його називали майя, був вирощений ще в 900 році нашої ери в Мезоамериці. Майя, а потім і ацтеки, створили напій з бобів какао, який використовувався в повсякденному житті, а також в релігійних ритуалах і лікувальних практиках. Той напій був дуже далекий від солодкого гарячого шоколаду до якого ми звикли. Давайте дізнаємося більше про традиційний чоколатль, їжу богів племені майя.

Сучасне слово "шоколад" походить від слова "чоколатль" і перекладається як "гірка вода". І це точний опис традиційного шоколадного напою індіанців. Майя вирощували цукровий очерет, тому у них не було способу зробити шоколад солодшим. Вони готували його з какао-бобів, додавши перець чилі і воду. Перед подачею на стіл вони швидко переливали його з однієї чашки в іншу, поки на поверхні не утворилася пінка. Після цього його можна було пити.

Майя вірили, що шоколад - це дар богів людям, і тому ним слід ділитися з усіма. Майя вживали його щодня. Це було дуже схоже на нашу ранкову каву. Все різко змінилося, коли цивілізація майя поступилася місцем ацтекам. Ацтеки не вирощували свої власні боби какао і отримували їх в процесі товарообміну. В результаті цього вони надавали великого значення шоколадному напою. Тільки дуже багаті індіанці, члени сім'ї вождя і жерці могли дозволити собі пити його. Шоколад подавали в золотих келихах, які викидали відразу після одного вживання.

Сусідні цивілізації налагодили торгівлю з племенем майя за дорогоцінні какао-боби. Від цього какао в кінцевому рахунку стало формою валюти. Воно використовувалося для оплати товарів і послуг. Наприклад, гарбуз продавався за чотири какао-боби. Коли ацтеки завоювали майя, вони змусили їх платити високі податки у вигляді какао-бобів. Цінний продукт зберігався під замком.

І майя, і ацтеки використовували шоколад в ритуалах. Вважалося, що напій здатний змінити мозок і відкрити розум для духовного світу. Фестиваль на честь шоколадного бога був щорічною подією. На ньому здійснювали криваві жертвопринесення, виконували ритуальні танці і пили шоколад. Такий же фестиваль був у ацтеків. На ньому приносили в жертву воїна з ворожого племені на знак подяки богам за те, що вони відкрили їм смак какао-бобів.

Особливу роль шоколад грав під час весільних церемоній майя. Суміш подрібнених бобів какао в поєднанні з кукурудзяною кашею подавалася в церемоніальному глиняному глечику. До того як іспанські конкістадори принесли в ці землі католицизм, індіанці обмазували голови новонароджених дітей сумішшю подрібненого насіння какао, квітів і чистою водою.

Представники древніх культур Мезоамерики вірили в цілющу силу шоколаду. Він використовувався для лікування широкого спектру захворювань - від астми, стенокардії, раку і анемії, до втоми, головних болів, лихоманки і ларингіту. Вважалося, що шоколад заспокоює розлад шлунку і допомагає загоєнню ран. Нахуатль воїни пили його перед тим як вступити в бій. Вони вважали, що це додасть їм додаткову силу і мужність.

Іспанські конкістадори, що вторглися в Мезоамерику і перемогли імперію ацтеків, познайомилися з цим напоєм, але залишилися до нього байдужі. Вони вважали його гірким і неприємним.

Першим з європейців його спробував іспанський генерал Ернан Кортес. Вождь ацтеків Монтесума II влаштував на честь нього прийом і пригощав іспанців збитим густим напоєм з какао бобів з ваніллю, пекучим перцем і спеціями, які подавали в чашах з чистого золота. Вождь випивав по 50 чашок в день. Причому цей напій вони пили холодним.

У 1527 році Кортес повернувся в Іспанію і привіз з собою новинку. В Європі індіанське частування оцінили. Почалися регулярні поставки какао-бобів. Приготуванням шоколаду захопилися не тільки благородні дворяни, а й єзуїтські ченці. Вони проводили експерименти з рецептом приготування і вирішили прибрати з нього перець чилі, але додати ваніль. Замість цукру використовували мед. Для кращої розчинності напій стали нагрівати і переконалися, що від цього він ставав тільки смачніше.

Залишити коментар

Ваш email не публікується.