Сьогодні на прилавках магазинів і супермаркетів все частіше можна зустріти особливий вид солі, який раніше не був поширений - рожеву Гімалайську сіль.

Сучасні дієтологи не раз доводили користь цього продукту, навіть не підозрюючи часом, що вона служила ліками і профілактикою від багатьох недуг не одну тисячу років назад.

Історія

Свою назву сіль отримала через те, що її дійсно видобувають в Гімалаях. Вік солі налічує мільйони років, її поклади утворилися до того як Індія стала частиною Євразії, тоді на місці Гімалаїв був всесвітній океан. Саме тому Гімалайська сіль вважається чистою, так як в момент формування цих покладів планета ще не була забруднена.
Стародавні алхіміки вважали рожеву Гімалайську сіль неймовірним скарбом. З її допомогою нейтралізували отрути, лікували людей. Застосовувалася і до сих пір застосовується вона в Аюрведе. За різними даними, гімалайська сіль містить від 82 до 92 мікроелементів, необхідних людському організму, в той час, коли в звичайній кухонній їх всього два.

Властивості гімалайської солі

Серед речовин, які містяться в гімалайській солі в найбільшій кількості, присутні такі: залізо, через яке вона і отримала рожевий колір, кальцій, калій, магній, мідь і багато інших.
Спочатку в складі гімалайської рожевої солі містяться домішки, від яких позбавляються в процесі переробки. Крім того, користь харчової гімалайської рожевої солі обумовлена ​​присутністю зовсім невеликої кількості натрію в складі продукту в порівнянні з іншими видами солі, а значить, рожева гімалайська сіль не затримує рідину в організмі. Це відмінна альтернатива звичайній солі для тих, хто на дієті.

Рожева сіль також цінується кращими ресторанами світу, її везуть туристи в якості подарунка. Вона є кошерним продуктом і дозволена під час постів і в дні харчових обмежень.

У кулінарії цією сіллю просто-напросто замінюють звичайну кухонну сіль, кладуть її в страви в тих же кількостях. Однак через різкуватий запах, подобається вона не всім.

Крім їжі така сіль використовується і для сольових ламп, і для лазні.

Залишити коментар

Ваш email не публікується.