Як і багато інших страв в грузинській кухні, хінкалі родом не з цієї країни. Але простежити, де саме почалася їх історія, означає зіткнутися з деякими національними міфами і вислухати безліч думок.

Оригінальний рецепт

Їжа є предметом національної гордості в Грузії. Це найулюбленіша культурна продукція країни, визнана за її якість та різноманітність на Кавказі і за його межами.

Кажуть, що хінкалі виникли в скелястих горах на північ від Тбілісі. Під час суворих зим в Тушеті температура регулярно опускається нижче -15° C, а місцеві села в цей час зазвичай відрізані від решти світу кількома метрами снігу, який випадає на схилах гір. За століття до того, як хінкалі стали фаворитами ресторанів, вони були рятівним обідом для кавказьких пастухів. Спочатку начинку, загорнуту в тісто, становила яловичина зі свининою.

Зараз мало хто готує страву з його оригінальними інгредієнтами, але все ж таких людей можна знайти. У тбіліському ресторані "Фантастичний Духан Софії Мельникової" шеф-кухар Олена Езіешвілі робить одні з найзнаменитіших хінкалів Тбілісі саме по тушетінському рецепту, в якому сім частин яловичини змішуються з трьома частинами свинини з додаванням коріандру, перцю і кмину.

Монгольські коріння

Текун Гачечиладзе - знаменитий кухар, відома тим, що кинула виклик загальноприйнятим поданням, що Грузія історично була ізольованою територією, яка створювала кухню з нічого. Замість цього вона вважає, що тисячі років вторгнень сформували кулінарну подушку цієї країни. А все тому, що вона знаходиться на стратегічному перехресті міжнародних торгових шляхів, на її територію претендували Російська, Турецька, Персидська і Монгольська імперії.

"Хінкалі - страва, яка пристосувалося до життя в цій країні", - говорить вона, розповідаючи про ще більш стародавній варіант походження - коли в 13 столітті на територію сучасної Грузії вторглася армія монгольської імперії Чінгісхана. За цією легендою м'ясо, загорнуте в тісто, принесли з собою солдати-монголи.

Рейчел Лаудан, історик з США, проявляє особливий інтерес до пельменів, оскільки вона нанесла на карту їх поширення по всій Азії і Європі. За її словами, хоча хінкалі і вимагають додаткового вивчення, але те, що вони вперше прибули до Грузії з монголами, досить імовірно. По суті, якщо ви подивитеся на карту країн, де традиційно їдять пельмені, то побачите, що практично всі вони знаходяться в межах історичної Монгольської імперії, яка передала цей кулінарний шедевр через завоювання.

"Монголи були неймовірно розумні в створенні своєї кухні", - говорить Лаудан. Історики перевели куховарську книгу 1330 року знайдену при монгольському дворі в Китаї, з якої видно, що рецепти були адаптовані до традицій кожного народу. Хінкалі, швидше за все, є родичами не тільки російських пельменів, але і турецьких і вірменських мантів, східноєвропейських вареників і японських геза.

Залишити коментар

Ваш email не публікується.