Насправді ці ягоди ростуть на одному і тому ж дереві. Маслини і оливки в першу чергу відрізняються один від одного смаковими якостями і кольором. Однак саме слово "маслини" існує лише на теренах України і Росії, а в усьому іншому світі не використовується, так як за цим позначенням ховаються ті ж самі оливки. У деяких країнах є різні класифікації оливок по їх зрілості, а в Україні і Росії маслинами називають зрілі оливки.

Природне дозрівання

За час дозрівання оливки змінюють колір, причому діапазон кольорів досить великий: від яскраво-зеленого до темного коричневого або фіолетового. Однак на батьківщині збирати їх починають дуже рано, коли вони знаходяться тільки в "зеленій" стадії. З незрілим оливками менше проблем: при перевезеннях вони не встигнуть зіпсуватися, та й обробляти їх зручніше.
Однак деяка частина врожаю все одно залишається на гілочках, чекаючи повного дозрівання. На той час ягідки стануть вже зовсім темного кольору, стануть більш соковитими, м'якими і насиченими безліччю корисних речовин. Транспортувати і переробляти такий продукт вже складніше в силу того, що він швидко псується і легко пошкоджується механічно. У той же час такі оливки вважаються делікатесом і коштують досить дорого.

Штучне виробництво

Однак більша частина асортименту оливок, які можна зустріти на полицях українських і російських супермаркетів, зроблені штучним шляхом. Такий спосіб створення темних оливок набагато дешевше, ніж покупка справжніх стиглих ягід. Так, зелені оливки відправляються на додаткову обробку, де їх перетворюють в чорні.

Технологія будується на тому, що зелені плоди відправляють на кілька днів на процедуру, де вони піддаються впливу кисню під тиском. В силу цього ягоди окислюються і змінюють свій колір. Пізніше їх заливають маринадом з приправами, до складу яких входить фіксатор кольору - глюконат заліза. Так за кілька днів оливки перетворюються в маслини.

Якщо хочете спробувати оригінальні темні оливки, то шукайте їх в скляних банках з привабливими етикетками, де вказано, що вони дозріли природним шляхом або були створені без додавання фіксатора кольору, або ж в ваговій продукції. Такі ягоди завжди будуть продаватися з кісточкою, і не завжди чорного кольору, а з золотистим або фіолетовим відтінком. Ще одна відмінність - ціна, адже такі оливки коштуватимуть в рази дорожче.

А ви віддаєте перевагу маслини або оливки?

Залишити коментар

Ваш email не публікується.